Kutná Hora

Městské Tylovo divadlo

 

 Dnes již historická budova, jak sám název napovídá, je spjata s významnou postavou českého divadla a obdobím národního obrození, a osobností Josefa Kajetána Tyla. J.K.Tyl, kutnohorský rodák, první formuloval veřejně myšlenku na vybudování samostatného divadla v Kutné hoře pro tehdejší ochotnický spolek Tyl, který byl v Kutné Hoře založen r. 1843 a jehož Tyl byl sám členem. Jeho myšlenka dostala konkrétní podobu v roce 1933, kdy bylo divadlo slavnostně otevřeno na základě projektů ing. Rudolf Hraby a jeho bratra ing. Josefa Hraby - kutnohorských městských architektů.

Divadlo má charakter moderní funkcionalistické budovy, velmi dobře architektonicky i technicky řešené, která se nachází v centru města. Hlediště divadla má kapacitu 630 míst, z toho 6 bezbariérových. Kromě hlavního sálu, má divadlo menší sál - tzv. loutkovou scénu, která byla v minulosti využívána místním loutkářským souborem. V současné době slouží prostory jako knihovna anglické literatury.

Budova zprvu sloužila výše zmíněnému Ochotnickému spolku Tyl, který ji využívá ke své činnosti i v současné době. Divadlo funguje bez vlastního profesionálního souboru. Programovou náplní divadla je organizace kulturně společenského života ve městě v návaznosti na prostory budovy divadla - realizují se zde vystoupení profesionálních, ale i amatérských scén, koncerty, taneční pořady pro děti i dospělé, pořádání cyklických programů, přehlídek, soutěží, festivalů, příležitostných programů, pronájmů. Divadlo je centrum kulturního dění nejen pro místní návštěvníky, ale i pro blízké okolí. Specializuje se především na hostování špičkových divadelních souborů z Prahy, sporadicky dává příležitost i krajským divadlům, vystupují zde významné hudební soubory.

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode