Osobnosti

 

Bedřich Hrozný

Bedřich Hrozný

6. 5. 1879 Lysá nad Labem – 12. 12. 1952 Praha

Světově uznávaný orientalista a archeolog se měl stát původně evangelickým farářem a pokračovat v práci svého otce, faráře v Lysé nad Labem. Na vídeňské univerzitě začal evangelickou teologii skutečně studovat, ale po ukončení prvního semestru se rozhodl věnovat orientalistice. Po studiích odjel na stáž do Berlína, kde se zaměřil na zkoumání klínových nápisů.

Bedřich Smetana

 

Bedřich Smetana

2. 3. 1824 Litomyšl – 12. 5. 1884 Praha

Zakladatel české národní hudby poprvé veřejně vystoupil v šesti letech jako houslista. K muzicírování ho přivedl otec, litomyšlský sládek, který vlastnil v letech 1835–1844 zámeček v Růžkových Lhoticích u Čechtic, kde skladatel v mládí také pobýval. Přestože otec nepomýšlel na to, že by jeho syn měl být hudebníkem, mladý Smetana se záhy rozhodl věnovat se hudbě naplno.

Bohumil Hrabal

 

Bohumil Hrabal

28. 3. 1914 Brno-Židenice – 3. 2. 1997 Praha

Jeden z nejproslulejších a nejoriginálnějších českých spisovatelů 20. století je spojen se středními Čechami životem i tvorbou. Jako pětiletý chlapec přijel se svou rodinou do Nymburka, kde se jeho nevlastní otec stal správcem pivovaru, a strávil tu dětství i mladá léta.

Felix Jenewein

 

Felix Jenewein

4. 8. 1857 Kutná Hora – 2. 1. 1905 Brno

Významný, avšak v minulosti opomíjený český malíř a ilustrátor vyrůstal v Kutné Hoře. Město plné architektonických památek na vnímavého chlapce značně zapůsobilo. Přestože většinu svého života nakonec prožil v Praze, na Kutnou Horu nikdy nezapomněl. Jeho manželka proto městu odkázala celou Jeneweinovu uměleckou pozůstalost.

 

František Drtikol

František Drtikol

3. 3. 1883 Příbram – 13. 1. 1961 Praha

Zakladatelskou osobnost moderní české fotografie počátku 20. století velmi ovlivnilo prostředí středních Čech. Příbram byla ve druhé polovině 19. století nejen prosperujícím hornickým městem, ale díky Svaté Hoře také významným poutním místem. Právě odtud pramení Drtikolův celoživotní zájem o duchovní a náboženské otázky.

 

František Kmoch

František Kmoch

1. 8. 1848 Zásmuky – 30. 4. 1912 Kolín

Nejvýznamnější osobnost české dechové hudby, kapelník a skladatel František Kmoch, zdědil hudební nadání po rodičích, kteří ho v muzicírování odmala podporovali. Přestože měl velký talent, nerozhodl se pro studium hudby na konzervatoři, ale raději se zapsal na pražský učitelský ústav.

 

Jaroslav Seifert

Jaroslav Seifert

23. 9. 1901 Praha – 10. 1. 1986 Praha

Život významného českého básníka, spisovatele, novináře a překladatele – a zatím jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu – byl stejně pestrý jako jeho poezie. Té se Seifert věnoval už od mládí. V roce 1920 se stal spoluzakladatelem Devětsilu, seskupení českých avantgardních umělců, které významně ovlivnilo umělecký život v Československu.

 

Jiří Orten

Jiří Orten

30. 8. 1919 Kutná Hora – 1. 9. 1941 Praha (vlastním jménem Jiří Ohrenstein)

Jeden z nejvýraznějších českých básníků 20. století zdědil umělecký talent po matce, která hrála ochotnické divadlo v Kutné Hoře (jeho bratři se později proslavili jako herci). V tomto starobylém středočeském městě Jiří strávil celé dětství.

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode